Ziraat Mühendisliği

üniversiteden mezun olarak geçerli diploma alınması durumunda çalışma alanları ise uluslararası boyutlarda olan Ziraat Mühendisliği eğitim...

Ziraat Mühendisliği

Ziraat mühendisliği, tarım ve gıda üretiminde kullanılan sistem ve ekipmanların tasarımı, yapımı ve bakımı ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Ziraat mühendisleri, tarım ve gıda üretimi sorunlarına çözümler geliştirmek için mühendislik, biyoloji ve çevre bilimi ilkelerini kullanır.

Ziraat mühendisliği programlarındaki ders konuları şunlardır:

  • Toprak mekaniği ve koruma
  • Su kaynakları mühendisliği
  • Tarımsal yapılar ve tesisler
  • Tarım makineleri ve ekipman tasarımı
  • Gıda Mühendisliği
  • Biyoteknoloji
  • Tarımsal üretim sistemleri
  • Hayvancılık sistemleri
  • Zararlı ve hastalık yönetimi
  • Çevre mühendisliği ve sürdürülebilir tarım

Ziraat mühendisliği programlarından mezun olanlar, devlet kurumları, danışmanlık firmaları, özel sektör veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar gibi çeşitli ortamlarda çalışabilirler. Tarım ve gıda üretiminde kullanılan sistem ve ekipmanların tasarlanması, inşa edilmesi ve bakımından sorumlu olan ziraat mühendisleri olarak çalışabilirler. Ziraat mühendisliği programları, öğrencilere gerçek dünya projelerinde uygulamalı deneyim kazandırarak staj veya staj fırsatları da sunabilir. Bu programlar, Ziraat Mühendisliği alanında Lisans Diploması derecesine yol açabilir. Ziraat mühendisleri, tarım ve gıda üretimi sorunlarına sürdürülebilir çözümler geliştirmek, çevreyi korumak ve çiftçilik sistemlerinin etkinliğini ve güvenliğini artırmak için çalışırlar.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi (NSU), Azerbaycan’ın en eski üniversitesidir. Nahçıvan şehrinde bulunan tarım, ekonomi ve sosyal bilimlere odaklanmaktadır. Üniversite, Nahçıvan bölge yürütme kurulunun ilk başkanı olan Hüseyin Aliyev tarafından kurulmuştur. 1919 yılında kurulmuş ve 1922 yılında öğrencilere kapılarını açmıştır. Azerbaycan’ın en eski üniversitesi olmasının yanı sıra öğrenci sayısı açısından da ülkenin en büyük üniversitesidir. Üniversite birçok fakülteye ev sahipliği yapmaktadır.

Birçok öğrenci lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri almak için buraya kaydolur. Ziraat Mühendisliğinde kariyer yapmak isteyenler, aralarından seçim yapabilecekleri çeşitli programlara sahiptir. Öğrenciler, yerel çiftlikler ve işletmelerde staj yaparak tarım uygulamaları konusunda uygulamalı deneyim kazanma şansına sahip olurlar. Ayrıca laboratuvarlar, derslikler, kütüphaneler ve konferans salonları gibi çeşitli olanaklara erişimleri vardır. Öğrencilerin doğrudan çiftçilerden öğrenebilmeleri için yıl boyunca çeşitli saha gezileri de düzenlenmektedir. Fakülte ayrıca öğrencilerin modern tarım uygulamaları hakkında pratik bilgi edinebilecekleri geniş bir çiftliğe sahiptir. Öğrenciler ayrıca Bahçıvanlık Derneği veya Ziraat Kulübü gibi müfredat dışı kulüplere de katılabilirler. NDU Ziraat Fakültesi’nde lisans eğitiminin yanı sıra çeşitli yüksek lisans ve doktora programları mevcuttur. Bahçecilik alanında uzmanlaşmak isteyenler, bahçecilik üretimi ve hasat sonrası teknoloji gibi programlar arasından seçim yapabilir; süs bahçeciliği; ve çiçekçilik üretim yönetimi ve pazarlama teknolojisi. Belirli uzmanlık alanları hakkında çok fazla ayrıntıya girmeden temel bir tarım anlayışı kazanmak isteyenler için bir lisansüstü diploma mevcuttur. Halihazırda bir lisans derecesine sahip olan öğrenciler, tarımsal yayım hizmetleri, biyoteknoloji, mahsul üretim teknolojisi ve pestisit uygulama teknikleri dahil olmak üzere çok çeşitli seçenekleri keşfedebilirler. Belirli ilgi alanlarında uygulamalı eğitim arayanlar için kısa kurslar da mevcuttur. Akademik arayışların yanı sıra, bu üniversite hem bölgesel hem de küresel olarak mükemmel sıralamalara sahiptir. 2018 yılında, üniversiteler için sosyal medya etkisi, web varlığı ve kurumsal akreditasyon durumuna dayalı uluslararası bir sıralama platformu olan EDU-RUB endeksine göre Azerbaycan’daki tüm üniversiteler arasında 1. sırada yer aldı. Diğer üniversiteler arasında bazı benzersiz özelliklere sahip olmasına rağmen, Nahçıvan Devlet Üniversitesi Ziraat Fakültesi, çiftçilere veya tarım veya kırsal kalkınma veya hayvancılık gibi ilgili alanlarda kariyer yapmak isteyen herkese sunabileceği çok şey var. Öğrencilere, bu birinci sınıf kuruluşta derece programlarını sürdürürken uygulamalı öğrenme yoluyla uzmanlıklarını geliştirmeleri için bolca fırsat verilir.

Dört sene lisans bölümleri sürmektedir. Öğrencilerimiz, bu bölümde ya da farklı bölümlerde eğitimlerini tamamladıktan sonra, yüksek lisans ve ilerleyerek doktora eğitimlerine de üniversite bünyesinde devam edebilirler. Nahçıvan Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümü eğitimlerinde, oldukça geniş alanlara yayılan deneysel alanlarda öğrencilere mükemmel bir uygulamalı eğitim vermektedir. Ekili alanlar, fidanlıklar, bağlar, seralar, özel ekim bölgeleri, tohumluklar, laboratuarlar öğrencilerin kullanımlarına açıktır. Ayrıca, dersliklerde bilgisayar ile internet desteği de kesintisiz olarak sunulur. Hem teorik, hem de pratik olarak eğitim verilmektedir.

Eğitim dili Azeri Türkçesi olarak belirlenmiştir. Birkaç bölümde Rusça da verilir. Her iki dilin eğitimlerini öğrenciler hazırlık sınıflarında kapsamlı olarak öğrenmektedir. Nahçıvan Azerbaycan ana yurduna bağlı olarak, özerk yapıda bir cumhuriyettir. Bir Türk yurdudur. Kardeş ülkemizdir. Kardeşlerimizle, Türk halkı ile bir arada olan öğrencilerimiz kesinlikle yabancılık çekmezler. Üniversite, ülkemiz üniversiteleri başta olmak üzere, dört kıtada elli üzerinden yüksek öğretim kurumu ile ilişkisi olan bir kurumdur. Ayrıca, çok sayıda uluslararası üniversite birliği ile üyelikleri olan bir kurum olduğundan, öğrencilerimiz uluslararası sahaya çıkma konusunda çok avantajlıdır.

Nahçıvan Üniversitesi nde geniş uygulamalı eğitim alanlarının olması, okulun 100 hektar üzerinde olan yani bir hayli geniş olan kampus alanı sayesindedir. Öğrenciler derslerinde geniş sahalar ve eğitim binalarında beklentilerinin üzerinde çalışma olanakları bulurlar. Yurtlarda, temiz ve güvenli şekilde, çok ekonomik rakamlara kalabilirsiniz. Öğrenci danışmanlarımız kayıtlarınızı yapacaktır. Ayrıca, yemekhanelerde uygun bedellerle, bütçenizi sarsmadan yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Burs olanaklarını öğrencilerimize danışmanızı tavsiye ederiz. Özellikle spor yapan öğrencilere gerçekten önemli burslar ile destekler verilir. Üniversite bünyesinde, spor ve sanat gibi aktiviteleri yapan öğrencilerin eğitimlerinde önemli şekilde desteklendiklerini belirtelim. Bologna esaslarına uygun eğitim veren seçkin bir üniversitedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!