Başvuru

Nahçıvan Üniversitesi

Nahçıvan Üniversitesi Azerbaycan’ın en eski üniversitesidir. 1918 yılında Nahçıvan hükümeti tarafından Bakü’deki Yüksek Pedagoji Enstitüsü temelinde kurulmuştur. Nahçıvan Üniversitesi Rusça, İngilizce, Türkçe ve Ermenice eğitim vermektedir. Ayrıca, subayları eğitmek için bir askeri departmana sahiptir. Nahçıvan Üniversitesi’nde 22.000’den fazla öğrenci bulunmaktadır. Üniversite yedi fakültede faaliyet göstermektedir: hukuk, askerlik ve kamu hizmeti, ekonomi ve siyaset bilimi, beşeri bilimler ve sosyal bilimler, teknoloji ve tarım. Normal eğitim programlarına ek olarak, öğrenciler 33 ana dal arasından seçim yapabilirler.

Nahçıvan Üniversitesi Başvuru İşlemleri

Nahçıvan Üniversitesi’ne başvurmak için öğrencilerin Nahçıvan hükümetinin web sitesi veya kendi ülkelerindeki veya ikamet ettikleri ülkedeki temsilcilikleri aracılığıyla başvuruda bulunmaları gerekir. Tüm belgelerin Nahçıvan’da okumak istedikleri akademik yılın başlangıcından 6 ila 12 ay önce teslim edilmesi gerekmektedir. Aday bir öğrenciden bir başvuru formu aldıktan sonra, yerel temsilcilikleri onu kendi ülkesine veya ikamet ettiği ülkeye iletecektir. Aday öğrenciler, belgelerini çevrimiçi olarak veya temsilcilikleri aracılığıyla teslim ettikten birkaç gün sonra, Nahçıvan Üniversitesi’ne kabul için bir sınava girmelidir. Gelecekte başvurmak üzere, üniversite tarafından alınan tüm belgeler, kabul kararlarının hızlı ve verimli bir şekilde alınabilmesi için elektronik olarak saklanır. Kabul için tüm kriterleri sağlayan adaylara üç hafta sonra yazı ile bildirilir. Aday öğrenciler, Nahçıvan Üniversitesi’ne kabul edildikten sonra, yerel temsilciliklerinden NU’nun subay yetiştirme departmanına (Милицейское Училище Нахчвган) kabul edildiklerine dair bir onay almadan önce, üniversite standartlarına dayalı başka bir sınava girmek zorundadırlar.

Türkiye’ye Dönüş

Başlangıç ​​sınavı ve üniversite standartları sınavlarından elde ettikleri sonuçlara göre, aday öğrencilere Nahçıvan Üniversitesi’nde yer teklif edilir veya üniversite standartlarını karşılamayan adaylara başvuruları tamamen reddedilir. Nahçıvan Üniversitesi’nin subay yetiştirme askeri bölümüne (Милицейское Училище Нахчвган) kabul edilirlerse, aday öğrenciler, müfredatlarının bir parçası olarak seçtikleri hizmet dalına bağlı olarak altı fakülteden birine atanacaktır: kolluk; askeri; kamu hizmeti; ekonomi ve siyaset; mühendislik; fiziksel Kültür; tıbbi; tarım ve balıkçılık; vb. Bu seçeneği tercih eden öğrenciler, Türkiye ve Rusya gibi farklı ülkelerden deneyimli öğretmenler tarafından doğrudan gözetim altında lisans derecesine yol açan iki yıllık lisansüstü eğitimin ardından üç yıl süren lisans programlarını tamamlayabilirler

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!