İletişim

Adres:

İstiklal Caddesi No: 49 (Mavi Han) Kat:5 Taksim / İstanbul / Türkiye

Tel:

0212 244 66 00 – 0212 709 8 709

E-Mail:

info@yurtdisindaegitim.com.tr

Nahçıvan Üniversitesi

Nahçıvan Üniversitesi, Azerbaycan’ın eski Sovyet cumhuriyetinde bir üniversitedir. Üniversite 1918 yılında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti tarafından kurulmuş, ancak II. Dünya Savaşı sırasında derslere ara verilmiştir. Nahçıvan Üniversitesi 1949’da kapılarını yeniden açtı ve şimdi sanat ve bilimlerde lisans ve yüksek lisans dereceleri sunuyor. Nahçıvan Üniversitesi’nin önemli mezunları arasında Sultan Şahin, Rzaq Aglan, Elmira Hacıyeva ve Rza Ahmedov gibi tanınmış müzisyenler, şairler, yazarlar ve halk figürleri yer almaktadır.

Nahçıvan Üniversitesi, 1918 yılında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti tarafından kurulmuştur. ordu için Azeri subayları yetiştirmek için bir askeri kolej. 1936’da üniversite kadınları müfredatına almaya başladı; ancak, mezun olmalarına veya akademik derece almalarına izin verilmedi. Dünya Savaşı sırasında Bakü’de Nazi ve Sovyet güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle derslere ara verildi. 1949 yılında, bölge Sovyetler Birliği’ne dahil edildiğinden Nahçıvan Üniversitesi’nde dersler yeniden başladı. Bugün Nahçıvan Üniversitesi’nde 14 fakültede yaklaşık 10.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Üniversitenin üç kampüsü vardır: biri Bakü’deki Hoca Bek Adası’nda; biri Göygoy Nehri’nin Adası’nda; ve bir tanesi Gence yakınlarındaki Cebrail Adası’nda.

Nahçıvan Üniversitesi Bölümleri

Nahçıvan Üniversitesi, sanat ve bilimlerde lisans ve yüksek lisans dereceleri sunmaktadır. Öğrenciler, Bakü’deki Hoca Bek Adası’ndaki ana kampüsünde tarih, edebiyat ve Rusça, İngilizce ve Fransızca gibi diller gibi konuları öğrenirler. Üniversitenin ayrıca Gence yakınlarındaki Göygöy Nehri Adası’nda, öğrencilerin Azer Savunma Bakanlığı Enstitüsü’ne (AIMD) bağlı bir mühendislik programı aracılığıyla taktik veya liderlik gibi askeri bilimler okudukları bir kampüsü vardır. Ayrıca Nahçıvan’da, Erivan Ermenistan Devlet Üniversitesi’nden (YSU) gelen Ermeni öğrencilerle öğrenci etkileşimini kolaylaştırmak için Ermenistan sınırının her iki tarafında öğretilen kurslar sunan kampüs uzantıları da bulunmaktadır. Bazı öğrenciler lisans eğitimleri için Erasmus+ gibi uluslararası programlar kapsamında yurtdışında eğitim almayı tercih etmektedirler. Lisansüstü çalışmalar, Düzenli Lisansüstü Kurslar (RPC’ler) veya Uluslararası Lisansüstü Kurslar (IPSC’ler) kapsamında hem yerel hem de uluslararası işbirlikleri yoluyla sunulmaktadır.

Nahçıvan Üniversitesi Eğitim Dili

Nahçıvan Üniversitesi İngilizce akademik programlar sunmaktadır: Sınırın her iki tarafında da verilen dersler ile Azerbaycanlı öğrencilerin farklı ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerle etkileşim kurmasını sağlar. İngilizce dil kursları, yeni başlayanlar için temel kurslar ve halihazırda bazı temel İngilizce gramer ve kelime bilgisine sahip kişiler için orta seviye kurslar olarak ayrılmıştır. Öğrenciler, Nahçıvan Üniversitesi’nde ana dallarına bağlı olarak dört eğitim türü arasından seçim yapabilirler: Fen Bilimleri Lisansı (BSc), Hukuk Lisansı (LLB), Sanatta Yüksek Lisans (MA) veya Doktora Programları (Doktora). Tüm dereceler, Nahçıvan Devlet Üniversitesi tarafından bir öğrencinin derece hedefine yönelik çalışmaları sırasındaki performansına dayalı olarak verilir. Nahçıvan Üniversitesi’nde bir lisans programına başvurmak için aday öğrenciler, yerel eğitim kurumları aracılığıyla veya doğrudan Azer Haber Ajansı (ANA) aracılığıyla Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne bir başvuru formu sunmalıdır.

 

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!