Nahçıvan Ulaşım | Otobüs | Uçak

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti; Ermenistan, İran ve Türkiye arasında bulunan özerk bir bölgedir. Nahçıvan nerede? ulaşım, kargo...

Nahçıvan Ulaşım

Nahçıvan ulaşım

Ulaşım Hakkında Genel Bilgiler – Nahçıvan

Nahçıvan Nerede? Nasıl Ulaşım sağlanır?

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti; Ermenistan, İran ve Türkiye arasında bulunan Azerbaycan’ın bir özerk bölgesidir. Azerbaycan’ın batısında, Kafkasya bölgesinde yer almaktadır. Üstelik Nahçıvan’ın başkentinin adı da Nahçıvan’dır. Coğrafyası genellikle dağlardan oluşur, zengin doğal kaynakları ve verimli tarım arazileri vardır. Bölge, Nahçıvan Nehri havzasında yer alır ve dağlarla çevrilidir. Ülke’nin yüzölçümü  5.502,73 km²’dir ve bu Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının %6,3’üne denk gelmektedir.

Bölge, doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi ve kültürel mekanlarıyla da bilinir. Stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca çeşitli imparatorluklar ve milletler tarafından kontrol edilmiştir. Çünkü önemli bir kavşak noktasıdır.

Bölgenin kendi hükümeti, parlamentosu ve ekonomik sistemi var, ancak siyasi ve idari olarak Azerbaycan’ın bir parçası olmaya devam ediyor. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, bağlı olduğu Azerbaycan’la aynı bayrağı da paylaşmaktadır.

Doğu sınırı komşularımızdan olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin adına ve haritadaki yerine her Türk vatandaşı aşinadır denilebilir. Çünkü Nahçıvan, Iğdır şehrinin hemen sağında, neredeyse her Türkiye haritasında görülmektedir.

Nahçıvan Şehri Nerede?

Azerbaycan’ın özerk bir bölgesi olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde bulunan bir şehirdir. Azerbaycan‘ın batı kesiminde, Ermenistan ve İran sınırlarına yakın bir yerde bulunur. Özerk cumhuriyetin başkenti olarak hizmet veren Nahçıvan şehri, önemli bir sanayi ve eğitim merkezidir.

Nahçıvan Sınır Kapıları

Nahçıvan ile Azerbaycan’ı birbirine bağlayan kara yolu, 1990’ların başından beri Sovyet döneminden bu yana kullanılmamaktadır. Çünkü bir Ermeni toprakları şeridi ile ayrıldığı için Azerbaycan’ın geri kalanıyla bitişik değildir. Doğu ve kuzeyde Ermenistan, güneyde İran ve batıda Türkiye ile sınır komşusudur.

Türkiye ile Iğdır şehrinde Dilucu (Sederek) adında bir sınır kapısı bulunuyor.

İran’ın Culfa ve Urmiye şehirleriyle iki ayrı sınır kapısı bulunuyor.

Ermenistan ile olan sınır kapısı ise uzun zamandır kullanılmıyor.


nahcıvan sınır kapısı

Dilucu Sınır Kapısı

Nahçıvan Türkiye Sınırı

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Nahçıvan, şehrin batısındaki Türkiye sınırına yakın bir yerde bulunuyor. Türkiye ile Naxçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki doğal sınırı, doğudan batıya akan ve Türkiye’yi İran ve Azerbaycan’dan ayıran Aras Nehri oluşturmaktadır. Bir iddiaya göre ise Dilucu bölgesi stratejik önemi sebebiyle Atatürk tarafından İran’dan satın alınmıştır. Türkiye ile Naxçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin yaklaşık 17 km’lik ortak sınırı bulunmakta ve iki ülke arasında sınırın ötesinde karayolu bağlantısı bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye, Kars-Iğdır-Nahçıvan yönünde bir demiryolu inşa etmeyi de planlıyor.

Türkiye Sınır Kapısı

Nahçıvan Türkiye sınırı kaç km’dir?

Türkiye ile arasında 17 km‘lik bir sınır bulunmaktadır. Bu sınır bölgesine Türkiye tarafından Dilucu Sınır Kapısı adı verilir. Azerbaycan tarafından Sederek Sınır kapısı olarak adlandırılır. Türkiye ile Naxçıvan’ı birbirine bağlayan yol, Dilucu’nda Aras Nehri üzerine yapılan Umut Köprüsü olarak da adlandırılan Hasret Köprüsü’nden geçer. Türkiye-Nahçıvan Sınırından, Nahçıvan şehir merkezine olan uzaklık 82 km’dir. Sınır kapısında, ithalat ve ihracat, transit ve yolcu giriş çıkış işlemlerinin yanı sıra 2009 yılından itibaren sınır ticaretine de izin verilmiştir.

Iğdır Nahçıvan arası kaç km’dir?

Iğdır, Türkiye’nin bir ilidir ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan’ın özerk bir bölgesidir. Bu iki bölge, Ermenistan’a ait bir toprak şeridi ile ayrılmıştır.

Nahçıvan şehir merkezi, Türkiye’nin Iğdır şehir merkezine kara yolu ile 168 km uzaklıktadır. İki şehir karayolu ile birbirine bağlanmıştır. İki ülke arasındaki trafik ve ticaret Dilucu Sınır Kapısı üzerinden sağlanmaktadır. Oldukça yoğun bir şekilde kullanılmakta olan Dilucu Sınır Kapısı 1992’de hizmete açılmıştır. Dilucu Sınır Kapısı, Iğdır’ın sınır ilçesi olan Aralık ilçe merkezinden 38 km, Iğdır il merkezinden ise 85 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Doğubayazıt Nahçıvan arası kaç km’dir?

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçe merkezinden Nahçıvan şehir merkezine olan uzaklık, Iğdır şehri üzerinden 215 km‘dir. Bu yolculuk ortalama olarak 2 saat 40 dakika sürmektedir.

Diğer bir seçenek ise; Ağrı’nın Doğubayazıt ilçe merkezinden Nahçıvan şehir merkezine olan uzaklık, kara yolu ile 214 km’dir. Bir sınır ilçesi olan Doğubayazıt’tan Gürbulak Sınır Kapısı‘na gidilip İran üzerinden Nahçıvan Özerk Cumhuriyetine geçiş yapılır. Bu yolculuk ortalama 3 saat 20 dakika sürmektedir. Ancak İran üzerinden geçiş yapabilmeniz için İran vizesi almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Kars Nahçıvan arası kaç km’dir?

Kars şehir merkezinden Nahçıvan şehir merkezine olan uzaklık, kara yolu ile 301 km‘dir. Kars’tan Iğdır’a gidilip Dilucu Sınır Kapısı üzerinden Nahçıvan Özerk Cumhuriyetine geçiş yapılır.

Ankara Nahçıvan arası kaç km’dir?

Ankara Çankaya ilçesinin merkezinden Nahçıvan şehir merkezine olan mesafe 1364 kilometredir. Bu yol , otomobil ile 15-18 saat arası sürmektedir.

Trabzon Nahçıvan arası kaç km’dir?

Trabzon şehir merkezinden Nahçıvan şehir merkezine olan mesafe, Erzurum üzerinden 723 km’dir. Bu güzergah kullanılarak yapılan yolculuk, 9 ila 11 saat arasında sürmektedir. Benzer şekilde, Artvin üzerinden yapılan yolculuk ise 719 km’dir. Bu güzergah da Erzurum güzergahı ile aynı sürede katedilebilir.

Nahçıvan Sınır Kapısı Free Shop

Iğdır’ın Aralık ilçesinde bir free shop mağazası yer almaktadır.

Kara Sınır Kapısında bulunan Setur Duty Free Mağazaları giden ve gelen yolcu salonu bölümlerinde yurtdışı seyahati yapan olan, alışveriş limiti bulunan yolculara ve tır sürücülerine gümrük vergisinden muaf ürünlerin satışı alanında hizmet vermektedir.

İran Sınırı

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin İran’la sınırı 204 km uzunluğundadır. İran ve Nahçıvan arasında iki sınır Kapısı vardır.

Birincisi, İran’ın Doğu Azerbaycan Eyaleti’nde yer alan Culfa‘da yer alır. Sınır Kapısı, Tebriz’in kuzeyinde, Özerk Cumhuriyetin sınırında yer alır. İran’da çok önemli bir gümrük kapısıdır. İran ile Kafkasya’yı birbirine bağlayan demiryolu buradan geçmektedir.Yöre halkı genellikle Azerbaycan Türkü’dür ve şehir Azerbaycan Türkçesi konuşmaktadır.

İkincisi, İran’ın Batı Azerbaycan Eyaleti’nde yer alan Urmiye‘de yer alır. 

Ayrıca, 2022 yılında Azerbaycan ve İran, “Azerbaycan’ın Doğu Zengezur ekonomik bölgesi ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında İran topraklarından geçerek yeni iletişim bağlantılarının kurulmasına ilişkin Mutabakat Zaptı” imzaladı. Azerbaycan tarafı, bu projeye kara ve demiryollarının yanı sıra elektrik hatlarının da dahil olduğunu belirtti.

Ermenistan Sınırı

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin kuzeyinde ve doğusunda bulunan Ermenistan ile sınır uzunluğu 246 km‘dir.

Ancak günümüzde, iki ülke arasında açık bir sınır kapısı yoktur. Çünkü, 19-20 Ocak 1990 gecesi, Sovyet birliklerinin Bakü’ye girişinden 8 saat önce, Sovyet-Ermeni silahlı grupları Nahçıvan topraklarına saldırdılar ve Ermeniler, Sederek ilçesine bağlı Karki köyünü işgal ettiler. Ermenistan’ın izlediği saldırgan politika sonucunda bir dönem Sovyetlerin ortak ittifak ağının parçası olan Azerbaycan’ı Nahçıvan’a bağlayan demiryolu hatları kesilmiş, Nahçıvan Azerbaycan’dan izole ve abluka altında yaşamaya başlamıştır.

1990’lardaki yaşanan bu olaylar sonucu, Dağlık Karabağ ihtilafından bu yana kapalı ve iki ülke arasında yüksek bir gerilim hakimdi. Sınır şu anda Azerbaycan ordusunun kontrolünde tutulmaktadır.

2020’de tekrar başlayan Dağlık Karabağ Savaşı sonucunda yapılan Dağlık Karabağ Ateşkes Antlaşması ile Azerbaycan’ın sahip olduğu topraklardan Nahçıvan-Azerbaycan arasında yer alan bir koridorun açılması konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

Nahçıvan’a nasıl gidilir?

Ermenistan, İran ve Türkiye arasında yer alan Azerbaycan’ın bir özerk bölgesi olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne ulaşım için birkaç yol vardır.

Hava yolu ile:

Ülkede uluslararası bir havalimanı olan Nahçıvan Uluslararası Havalimanı’na uçuşlar bulunur.

Kara yolu ile:

Nahçıvan’a Türkiye’nin Iğdır şehrinin Aralık ilçesi üzerinden ülkeye kara yoluyla ulaşmak mümkündür. Bir diğer kara yolu yaygın ulaşım seçeneği ise İran İslam Cumhuriyeti’dir. Culfa-Ordubad yolu, Naxçıvan’ı İran’a bağlayan ana kara yoludur. Bu rota yıl boyunca açıktır. Bununla birlikte geçerli bir pasaport ve vize gerektirir.

Ancak lütfen, Ermenistan ile Nahçıvan arasındaki sınırın 1990’lardaki Dağlık Karabağ ihtilafından bu yana kapalı olduğunu ve iki ülke arasındaki gerilimin yüksek olduğunu unutmayın. Bu nedenle Ermenistan üzerinden seyahat etmek mümkün değildir. Ayrıca, seyahatinizi planlamadan önce seyahat kısıtlaması ve vize gerekliliklerini kontrol etmelisiniz.

Demiryolu ile:

İran demir yollarının Tebriz treni ile İran’da yer alan Culfa şehrine gelip, şehrinin Nahçıvan özerk bölgesinde tarafında yer alan trenle Nahçıvan şehrine ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den Nahçıvan’a nasıl gidilir?

Nahçıvana gitmek için pasaport vize gerekli mi?

Türkiye’den Nahçıvan’a gitmenin birkaç yolu vardır. Ancak öncelikle, gelen ziyaretçilerin bölgeye giriş yapabilmeleri için geçerli bir pasaport ve vizeye sahip olmaları gerekmektedir.

Türkiye ile Azerbaycan arasında yapılan yeni kimlik anlaşması ile pasaport ve vize gerekliliği ortadan kaldırıldı. Ancak Özerk Bölgeye vize almak gereklidir. Bununla birlikte herhangi bir vize ücreti yok. Kardeş ülke Azerbaycan bizden vize istiyor ama para almıyor. Ücretsiz olarak alabilirsiniz birkaç gün içinde. Nahçıvan, Azerbaycan’a bağlı bir özerk bölge fakat Azerbaycan ile toprak bütünlüğü yok. Iğdır’dan özerk bölgeye geçişler, Dilucu sınır kapısından yapılmakta ve Türkiye ve Azerbaycan devletleri arasında yapılan karşılıklı antlaşmalarla kurallara bağlanmıştır. Türk vatandaşlarının ülkeye seyahatlerinde maksimum 90 gün için vize gerekmiyor. Eğer, Nahçıvan’a yerleşmek istiyorsanız vizesiz giriş yapıp oturuma başvurabilirsiniz. Yani, Nahçıvan için Azerbaycan Cumhuriyeti Konsolosluğuna gidip vize almalısınız.

Bununla birlikte, Azerbaycan Büyükelçiliği ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ile vize ve pasaport gereklilikleri ile ilgili en son bilgileri kontrol etmeniz önerilir.

Türkiye’den Nahçıvan’a nasıl gidilir?

Türkiye’den Azerbaycan’a seyahat etmenin birkaç yolu vardır:

Hava yolu ile:

Türkiye’den Azerbaycan’a seyahat etmenin en yaygın yolu hava yoludur. Türk Hava Yolları ve Azerbaycan Hava Yolları, iki ülke arasında uçuş gerçekleştiren başlıca hava yollarıdır. İstanbul’dan Naxçıvan’a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi 2 saat  25 dakikadır. Ancak bilet alırken uçuşun direkt uçuş mu, yoksa Gence uğramalı mı olduğunu kontrol etmekte fayda vardır. Çünkü aktarmalı uçuşlar uzun zaman alabilir. İstanbul-Nahçıvan uçak bileti fiyatları 3000 TL civarındadır. Ayrıca bunun, en pahalı yol olduğunu belirtmekte fayda var. Hava yolu ile gitmek isteyen yolcular için Iğdır’a hava yolu ile gidip kara yolu ile özerk bölgeye geçiş yapmak daha ekonomik bir seçenektir. Çünkü, İstanbul-Iğdır uçak bilet fiyatları ortalama olarak 1500 TL’dir. Ayrıca Türkiyenin bir çok şehrinden Bakü’ye uçup Bakü üzerinden özerk bölgeye geçmek mümkündür. Ancak bunun da oldukça pahalı bir seçenek olduğunu unutmamak gerekir.

İzmir‘den Nahçıvan’a,  Azerbaycan’ın Gence şehrinden aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Ancak uçuş süresi uzun, bilet fiyatları ise oldukça pahalıdır, ortalama 12 bin TL civarındadır.

Ankara‘dan Naxçıvan’a, Azerbaycan’ın Gence şehrinden aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Ancak uçuş süresi uzun, bilet fiyatları ise oldukça pahalıdır, ortalama 12 bin TL civarındadır.

Türkiye’nin pek çok şehrinden Nahçıvan’a, Azerbaycan’ın Gence şehrinden aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Ancak uçuş süresi uzun, bilet fiyatları ise oldukça pahalıdır, ortalama 12 bin TL civarındadır.

Kara yolu ile:

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kara sınırı açıktır. Böylece, yolcular araba veya otobüsle geçebilirler. Ayrıca Iğdır üzerinden Minibüs ile de özerk bölgeye gidilebiliyor.

Otomobil ile Nahçıvan’a gitmek isterseniz güzergah seçimine göre değişmekle birlikte ortalama olarak 1750 kilometrelik bir yol almanız gerekmektedir. Yolculuk 19 ila 24 saat arası sürmektedir. Ancak bu denli uzun mesafeler arası yol alırken kısa ve uzun molalar vermeniz gerektiğini akılda tutmak gerekir. Yolculuğun toplam süresi de molalara bağlı olarak uzayacaktır.

Otobüs seferleri

İstanbul’dan Iğdır’a gün içinde farklı saatlerde otobüs seferi yapan Iğdırlı Turizm adlı bir firma mevcuttur. Yolculuk,  Esenler veya Alibeyköy otogarlarından hareket eden seferler ortalama olarak 25 saat sürmektedir. Buna ek olarak, Bursa, Tekirdağ gibi İstanbul’a yakın şehirlerden İstanbul otogarına  otobüsle seyahat edebilirler. Fiyatlar genellikle 600 TL civarındadır. Ancak değişiklikler olabilmektedir.

Ankara’dan Naxçıvan’a aktarmalı otobüs seferi yapan pek çok firma vardır.

İzmir, Antalya gibi farklı şehirlerden Iğdır’a giderek özerk bölgeye geçiş yapabileceğiniz pek çok otobüs firması da mevcuttur. Iğdır Otogarı’ndan sefere başlayan otobüs bileti fiyatları ise 80 TL civarındadır.

Tren ile:

Türkiye ile Azerbaycan arasında direkt tren seferi yoktur. Ancak trenle Gürcistan’ın Tiflis şehrine, oradan da otobüs veya trenle Azerbaycan’a gitmek mümkündür. Kars (Türkiye) – Batum (Gürcistan) – Tiflis (Gürcistan) – Bakü (Azerbaycan) rotasını izlemeniz gerekmektedir. Bu rota birden fazla ülkeden oluşmaktadır. Bu nedenle birden fazla bilet almanız gerekir. Ayrıca Bakü’den Nahçıvan’a uçak ya da otobüs le geçiş yapmanız gerekmektedir. Bakü Tiflis Kars (BTK) treni önce Gürcistan, sonrasında Azerbaycan ve Hazar Denizi üzerinden geçer. Tiflis ve Azerbaycan arasındaki seyahat her gün düzenli olarak 1 kez sefer vardır. Türkiye’den geçen BTK treni 4 istasyon ve 3 köprüden geçer. BTK hattı toplamda 838 km uzunluğundadır. Ayrıca, yapımı tamamlanan Kars Lojistik Merkezi Sivas’ta Yüksek Hızlı Tren hattı ile bütünleşerek Sivas-Kars Hızlı Tren Hattı ve Kars-Tiflis-Bakü (BTK) demiryoluyla daha da önem kazanacaktır.

Ayrıca Türkiye’den direkt Nahçıvana’a yapılması planlanan Kars-Iğdır-Naxçıvan demir yolu hattı projesi de vardır ve çalışmalar sürmektedir.


Nahçıvan

Azerbaycan Ulaşım

Nahçıvan’dan Azerbaycan’a nasıl gidilir?

Naxçıvan, Azerbaycan’ın özerk bir cumhuriyetidir ve ülkenin güneybatısında yer alır. Azerbaycan’ın Özerk bölgesi olduğu halde Azerbaycan’a ulaşım Naxçıvan için kısa bir süre önceye kadar yalnızca hava yolu ile mümkündür. Ancak günümüzde iki seçenek daha vardır. Azerbaycan’dan Nahçıvan’a seyahat etmenin birkaç yolu var:

Hava Yoluyla: Nahçıvan Uluslararası Havaalanı, Azerbaycan’daki büyük şehirlerine düzenli uçuşlar vardır. Bunun yanı sıra İstanbul, Türkiye’ye çift yönlü uçuşlar sunmaktadır. Nahçıvan Bakü arası, her gün sabah 08.00’den akşam 22.00’a kadar her saat başı uçuşlar düzenlenmektedir.
Otobüsle: Bölgeden başkent Bakü dahil Azerbaycan’ın büyük şehirleri arasında her gün otobüs seferleri vardır.
Araba ile: Azerbaycan’ın diğer bölgelerinden de Nahçıvan’a gidebilirsiniz, ancak yol koşulları konuma göre değişir. İran topraklarından geçmeniz için İran vizesi almanız gereklir.

Nahçıvan özerk bir cumhuriyet olduğu için bölgedir. Bu sebeple, giriş için pasaport ve vizeye izne ihtiyacınız olacağını lütfen unutmayın. Seyahat kısıtlamalarını ve sınır geçiş düzenlemelerini önceden kontrol etmelisiniz.

Nahxıvan’dan Bakü’ye nasıl gidilir?

Özerk bölgeden Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitmenin birkaç yolu var:

Hava Yoluyla: Azerbaycan Hava Yolları (AZAL), Naxçıvan Uluslararası Havaalanı’na düzenli olarak Bakü’den çift yönlü uçuşlar sunmaktadır. Özerk bölge ile Bakü arası, her gün sabah 08.00’den akşam 22.00’a kadar her saat başı uçuşlar düzenlenmektedir. Her gün 10  uçak seferi düzenlenmektedir. Ayrıca, uçak bileti fiyatı, yabancılar için 70 manattır. 774,36 Türk lirasına denk gelmektedir.
Otobüsle: Nahçıvan ve Bakü arasında İran üzerinden her gün otobüs seferleri vardır. Yolculuk, yol koşullarına bağlı olarak yaklaşık 10-12 saat sürer. Başkentten Bakü’ye her gün 2 otobüs seferi düzenlenmektedir.
Araba ile: Nahçıvan’dan Bakü’ye de gidebilirsiniz, ancak hava ve trafiğe bağlı olarak değişebileceğinden yol koşullarını önceden kontrol etmelisiniz.
Bölge, özerk bir cumhuriyet olduğu için bölgeye giriş için pasaport ve vizeye ihtiyacınız olacağını lütfen unutmayın. Seyahat kısıtlamalarını ve sınır geçiş düzenlemelerini de önceden kontrol etmelisiniz.

Kargo

Nahçıvan’a pek çok yerli ve yabancı firma aracılığıyla hava ve kara yolu ile çeşitli boyutlarda kargo yollamak mümkündür. Üstelik, PTT Acele Posta Tesliminde 2. gruba dahil ülkelerde yer alır. Ayrıca yerel bir kargo şirketi olarak Iğdırlı Kargo ile bölgeye rahatlıkla gönderim yapabilirsiniz. Ayrıca, İstanbul’un farklı ilçelerinde şubeleri vardır:

  • İSTANBUL MERKEZ: Büyükçekmece
  • İSTANBUL OTOGAR ŞUBE: Bayrampaşa
  • İSTANBUL AKSARAY ŞUBE: Fatih
  • IĞDIR ŞUBE: Iğdır Merkez
  • BAKÜ ŞUBE: Bakü
  • NAHÇİVAN ŞUBE: Merkez
  • İRAN ŞUBELER: Culfa ve Sahtaxti
Puanla
[OY: 3 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!