Nahçıvan Bayrağı

Nahçıvan bayrağı, Azerbaycan'ın özerk bir bölgesi olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin resmi simgesidir. Bayrağımız kırmızı zemin üzerine...

Nahçıvan Bayrağı

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, ülkenin batısında yer alan Azerbaycan’a bağlı özerk bir cumhuriyettir. Çünkü, kendi hükümeti, parlamentosu ve nahçıvan bayrağı vardır. Ayrıca , bu bayrak, arması ve diğer sembolleri Azerbaycan hükümeti tarafından resmen tanınmaktadır.

Nahçıvan bayrağı, Azerbaycan’ın özerk bir bölgesi olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin resmi simgesidir. Naxçıvan Özerk Cumhuriyeti bayrağı, kırmızı zemin üzerine beyaz hilal ve sekiz köşeli yıldızdan oluşmaktadır. Bununla birlikte, ay ve yıldız, Azerbaycan’da hakim din olan İslam’ın geleneksel sembolleridir. Buna ek olarak kırmızı arka planın, Nahçıvan’ın bağımsızlığı ve egemenliği için savaşırken ölenlerin kanını simgelediği söyleniyor.

Nahçıvan Bayrağı Resmi Kabulü

1990 yazında seçilen Nahçıvan ASSR Yüksek Sovyeti’nin 17 Kasım’da yapılan ilk oturumunun kararıyla kabul edilmiştir. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin 1918’de kabul edilen üç renkli bayrağı Naxçıvan’ın da bayrağı kabul edilmiştir.
Nahçıvan Bayrağı

Nahçıvan Bayrağı Eski Tasarımları

Bilindiği üzere Nahçıvan’ın Azerbaycan’ınkinden farklı bir bayrağı yok, çünkü bağlı olduğu Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bayrağını kullanıyor. Ancak 1990 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği dağılırken Azerbaycan bağımsızlık mitingleri sırasında, Azerbaycan yanlıları, Azeri bayrağının yeşil şeridinin ve beyaz yıldız ve hilalinin sarı ile değiştirildiği ve şeritlerin oranının değiştirildiği bir bayrak tasarladı. Azerbaycan, şuanki bayrağının resmi olmayan bir versiyonu gibi görünen bu bayrağı resmi olarak hiç bir zaman kullanmadı. Ancak yine de bir “Nahxıvan” bayrağına dair oldukça yaygın raporlarda yer aldı.

Azerbaycan Bayrağı

Mavi, kırmızı ve yeşil olmak üzere eşit genişlikte üç yatay şeritten oluşan üç renkli bayraktır. Ayrıca, Nahçıvan Bayrağı olarak da kabul edilen Azerbaycan bayrağı, farklı anlamları temsil eden üç renge sahiptir.

  • Mavi renk, Türk mirasını ve bölgenin Türkçe konuşan halklarıyla olan bağı temsil ediyor.
  • Kırmızı renk, modernleşmeyi ve ilerlemeyi temsil ediyor.
  • Yeşil renk, ise Azerbaycan’da önemli bir din olan İslam’ı temsil ediyor.
  • Bayraktaki renkler birlikte Azerbaycan’ın geçmişini, bugününü ve geleceğini simgeliyor.

Bayrağın Resmi Kabulü

Azerbaycan bayrağı 9 Kasım 1918’de Rusya İmparatorluğu’nun yıkılması ile kabul edildi. Çünkü Müslüman odaklı dünyanın ilk demokratik ve laik cumhuriyeti olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kuruldu. Bununla birlikte bayrağı, önde gelen Azerbaycan devlet adamı, filozof ve yazar Mammed Amin Resulzade liderliğindeki bir grup Azerbaycanlı entelektüel tasarladı. İlk kez Azerbaycan Ulusal Hükümeti binasına çekildi. Böylece resmi olarak Azerbaycan Cumhuriyeti, bu bayrağı ulusal bayrağı olarak ilan etti. Ayrıca daha sonra nahçıvan bayrağı da ilan edilmiştir.

Nahçıvan Amblemi

Nahçıvan Amblemi

Naxçıvan Amblem

 

Nahçıvan’ın amblemi, Nahçıvan Bayrağı gibi, Azerbaycan’ın özerk bir bölgesi olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin simgesidir. Amblem, arkasında yükselen güneş ile kırmızı zemin üzerine kanatları açılmış altın bir kartal vardır. Çünkü kartal gücü ve özgürlüğü temsil ederken, güneş bölgenin kadim tarihini ve kültürünü temsil eder. Kırmızı zemin, Nahçıvan halkının cesaretini ve yiğitliğini simgeler. Amblem ayrıca Cuma camii ve Nahçıvan kalesi gibi yerel mimari simgelerin bir tasvirini de içerir. Amblem resmi olarak 25 Şubat 1991’de kabul edilmiştir.Nahçıvan Bayrağı

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!