Nahçıvan Bayrağı

Nahçıvan bayrağı, Azerbaycan'ın özerk bir bölgesi olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin resmi simgesidir. Bayrağımız kırmızı zemin üzerine...

Nahçıvan Bayrağı

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, ülkenin batısında yer alan Azerbaycan’a bağlı özerk bir cumhuriyettir. Kendi hükümeti, parlamentosu ve bayrağı vardır. Nahçıvan bayrağı, arması ve diğer sembolleri Azerbaycan hükümeti tarafından resmen tanınmaktadır.

Nahçıvan Bayrağı

Nahçıvan bayrağı, Azerbaycan’ın özerk bir bölgesi olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin resmi simgesidir. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti bayrağı, kırmızı zemin üzerine beyaz hilal ve sekiz köşeli yıldızdan oluşmaktadır. Ay ve yıldız, Azerbaycan’da hakim din olan İslam’ın geleneksel sembolleridir. Kırmızı arka planın, Nahçıvan’ın bağımsızlığı ve egemenliği için savaşırken ölenlerin kanını simgelediği söyleniyor.

Bayrağın Resmi Kabulü

1990 yazında seçilen Nahçıvan ASSR Yüksek Sovyeti’nin 17 Kasım’da yapılan ilk oturumunun kararıyla, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin 1918’de kabul edilen üç renkli bayrağı Nahçıvan Cumhuriyeti’nin bayrağı olarak da kabul edilmiştir.

Bayrağın Eski Tasarımları

Bilindiği üzere Nahçıvan’ın Azerbaycan’ın bayrağından farklı bir bayrağı yok, çünkü bağlı olduğu Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bayrağını kullanıyor. Ancak 1990 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği dağılırken Azerbaycan yanlısı bağımsızlık mitingleri sırasında, Azeri bayrağının yeşil şeridinin ve beyaz yıldız ve hilalinin sarı ile değiştirildiği ve şeritlerin oranının değiştirildiği bir bayrak tasarlanmıştı. Azeri bayrağının resmi olmayan bir versiyonu gibi görünen bu bayrak resmi olarak hiç bir zaman kullanılmadı. Ancak yine de bir “Nahçıvan” bayrağına dair oldukça yaygın raporlarda yer aldı.

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan bayrağı mavi, kırmızı ve yeşil olmak üzere eşit genişlikte üç yatay şeritten oluşan üç renkli bir bayraktır. Azerbaycan bayrağı farklı anlamları temsil eden üç renge sahiptir.

  • Mavi renk, Türk mirasını ve bölgenin Türkçe konuşan halklarıyla olan bağı temsil ediyor.
  • Kırmızı renk, modernleşmeyi ve ilerlemeyi temsil ediyor.
  • Yeşil renk, ise Azerbaycan’da önemli bir din olan İslam’ı temsil ediyor.
  • Bayraktaki renkler birlikte Azerbaycan’ın geçmişini, bugününü ve geleceğini simgeliyor.

Bayrağın Resmi Kabulü

Azerbaycan bayrağı 9 Kasım 1918’de Rusya İmparatorluğu’nun yıkılması ve Müslüman odaklı dünyanın ilk demokratik ve laik cumhuriyeti olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından resmen kabul edildi. Bayrak, önde gelen Azerbaycan devlet adamı, filozof ve yazar Mammed Amin Resulzade liderliğindeki bir grup Azerbaycanlı entelektüel tarafından tasarlandı. Bayrak ilk kez Azerbaycan Ulusal Hükümeti binasına çekildi ve resmi olarak Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ulusal bayrağı olarak ilan edildi.

Nahçıvan Amblemi

 

Nahçıvan’ın amblemi, Azerbaycan’ın özerk bir bölgesi olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin simgesidir. Amblem, arkasında yükselen güneş ile kırmızı zemin üzerine kanatları açılmış altın bir kartal içerir. Kartal gücü, gücü ve özgürlüğü temsil ederken, güneş bölgenin kadim tarihini ve kültürünü temsil eder. Kırmızı zemin, Nahçıvan halkının cesaretini ve yiğitliğini simgelemektedir. Amblem ayrıca Cuma camii ve Nahçıvan kalesi gibi yerel mimari simgelerin bir tasvirini de içeriyor. Amblem resmi olarak 25 Şubat 1991’de kabul edildi.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Amblemi

nahçıvan

 

 

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!