Güzel Sanatlar Öğretmenliği

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Sanat Fakültesi Güzel Sanatlar Öğretmenliği lisans programı, mezunları K-12 okullarında sanat, müzik, tiya...

Güzel Sanatlar Öğretmenliği

Nahçıvan Devlet Üniversitesi - Güzel Sanatlar Öğretmenliği

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Güzel Sanatlar Öğretmenliği

Güzel Sanatlar

Fine Arts yani güzel sanatlar, işlevsel veya pratik kullanımdan ziyade öncelikle estetik değerleri için takdir edilmek üzere yaratılan görsel ve performans sanatlarını ifade eder. Güzel sanatlar şunları içerir:

 • Boyama: Tuval veya kağıt gibi bir yüzey üzerinde fırça ve boya kullanılarak sanat eseri oluşturulması
 • Çizim: Kağıt veya parşömen gibi bir yüzey üzerinde tükenmez kalem veya karakalem kullanılarak sanat eseri oluşturulması
 • Heykel: Taş, metal veya kil gibi malzemeler kullanılarak üç boyutlu sanat eserlerinin oluşturulması
 • Baskıresim: Litografi, gravür veya serigrafi gibi baskıresim teknikleri kullanılarak sanat eserlerinin yaratılması
 • Fotoğrafçılık: Görüntüleri yakalamak ve oluşturmak için bir kamera kullanarak sanat eserlerinin oluşturulması
 • Mimarlık: Binaların ve yapıların oluşturulması ve tasarımı
 • Müzik: Vokal ve enstrümantal eserlerin bestelenmesi ve icrası
 • Dans: Müziğe hareketin koreografisi ve performansı
 • Tiyatro: Oyunların ve diğer dramatik eserlerin yaratılması ve icra edilmesi

Programlar, öğrencilere bu disiplinlerden bir veya daha fazlasında çalışma ve eser yaratmanın yanı sıra sanat tarihi, teorisi ve eleştirisi hakkında daha derin bir anlayış kazanma fırsatı sunar. Güzel sanatlar programlarından mezun olanlar profesyonel sanatçı, küratör, sanat eğitmeni veya ilgili alanlarda çalışabilirler.

Lisans Eğitimi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Sanat Fakültesi Güzel Sanatlar Öğretmenliği lisans programı, mezunları K-12 okullarında sanat, müzik, tiyatro ve dans gibi güzel sanatlar konularını öğretmeye hazırlar. Bu programlar tipik olarak güzel sanatlar pedagojisi, müfredat geliştirme, değerlendirme ve sınıf yönetiminin yanı sıra bir öğrenci öğretimi bileşenini içerir. Güzel sanatlar öğretmenliği eğitimi programı, tipik olarak hem sosyal bilimler hem de güzel sanatlar derslerinin yanı sıra mesleki eğitim derslerini de içerir. Öğrenciler sanat, müzik, tiyatro, dans gibi güzel sanatlar dersleri ile eğitim dersleri alacaklardır. Ayrıca bir öğrenci öğretimi bileşenini tamamlamaları istenecektir. Program ayrıca bir veya daha fazla güzel sanatlar konusunda uzmanlaşma veya öğrencilerin konulardan birinde uzmanlaşma seçeneği içerebilir.

Güzel sanatlar öğretmenliği programlarındaki dersler şunları içerebilir:

 1. Sanat, müzik, tiyatro ve dans tarihi ve teorisi
 2. Müfredat tasarımı ve ders planlaması
 3. Ölçme ve Değerlendirme
 4. Güzel sanatlar eğitiminde teknoloji entegrasyonu
 5. Çocuk gelişimi ve psikolojisi
 6. Pedagoji
 7. Sınıf Yönetimi
 8. Öğrenci öğretimi

Güzel sanatlar eğitimi programlarından mezun olanlar, müfredat tasarlama ve uygulama, öğrenci öğrenmesini değerlendirme ve bir sınıfı etkili bir şekilde yönetme bilgi ve becerisine sahip olacaklardır. Ayrıca, farklı yaş ve geçmişlere sahip öğrencilerin özel ihtiyaçlarını anlamak ve bu ihtiyaçlara cevap veren öğretimi geliştirmek ve sunmak için eğitilirler. Ayrıca, çeşitli ve kapsayıcı sınıflarda ders vermeye hazır olacaklar.

Güzel Sanatlar Öğretmenliği Kariyer Seçenekleri

Güzel sanatlar öğretmenliği programlarından mezun olanlar için kariyer seçenekleri şunlardır:

 • K-12 okullarında öğretmenlik: Mezunlar resim, müzik, tiyatro, dans gibi sanat derslerini okullarda öğretebilirler. Ayrıca özel eğitim veya alternatif eğitim ortamlarında da eğitim verebilirler.
 • Sanat yönetimi: Mezunlar, müzeler veya sahne sanatları merkezleri gibi sanat organizasyonlarında program geliştirme, eğitim veya yönetim gibi rollerde çalışabilirler.
 • Yüksek öğrenim: Mezunlar, kolejlerde veya üniversitelerde profesör olarak çalışabilir, kendi uzmanlık alanlarında dersler verebilirler.
 • Danışmanlık: Okullara veya diğer kuruluşlara programları geliştirme ve uygulama konusunda bağımsız danışmanlar olarak çalışabilirler.
 • Müfredat geliştirme: Güzel sanatlar müfredatı ve değerlendirmeleri geliştirmeye yardımcı olarak ulusal kuruluşlar için çalışabilirler.
 • Sanat savunuculuğu: Sanatı teşvik ve savunma için kar amacı gütmeyen kuruluşlar, devlet kurumları için çalışabilirler.

Diğer mesleklerde olduğu gibi, iş fırsatlarının ve potansiyelinin, farklı faktörlere bağlı olarak değişebileceğini belirtmek gerekir. Ancak sıkı çalışma ve azim ile güzel sanatlar öğretmenleri eğitim alanında başarılı kariyerler inşa edebilirler.

Mezunlar, öğretmen olmak haricinde, sanat yöneticisi, müze eğitimcisi, sanat danışmanı gibi güzel sanatlarda kariyer yapabilirler.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’ın Nahçıvan şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir. 1992’de kuruldu. Bünyesinde mühendislik, doğa bilimleri, sosyal bilimler, beşeri bilimler ve eğitim fakülteleri var. Ayrıca çeşitli alanlarda bir dizi lisans ve yüksek lisans programı sunar. Üniversite, araştırmaya güçlü bir şekilde odaklanır. Bunun yanında uluslararası işbirliğini ve değişimi teşvik etmek için dünyadaki çeşitli kurumlarla ortaklıklar kurar.

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!