Harita Mühendisliği

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Harita Mühendisliği lisans bölümü; Haritama Mühendisliği , Ölçekleme Mühendisliği veya Geomatik Mühendisliğ...

Harita Mühendisliği

Nahçıvan Devlet Üniversitesi - harita mühendisliği

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – harita mühendisliği

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Harita Mühendisliği lisans bölümü; Haritama Mühendisliği , Ölçekleme Mühendisliği veya Geomatik Mühendisliği olarak da bilinir. Bu mühendislik alanı, mekansal bilginin ölçümü, temsili, yönetimi ve analizi ile ilgilenir. Alanın amacı, doğru, güvenilir ve kullanışlı haritalar ve diğer mekansal veri ürünleri üretmektir.

Harita Mühendislerinin başlıca faaliyetleri şunlardır:

 • Ölçme: Dünya yüzeyinin yerini ve şeklini ölçmek için çeşitli araç ve tekniklerin kullanılması
 • Haritalama: Dünya yüzeyinin özelliklerini doğru bir şekilde temsil eden haritalar, çizelgeler ve diğer uzamsal veri ürünleri oluşturma
 • CBS: Konumsal verileri depolamak, yönetmek ve analiz etmek için Coğrafi Bilgi Sistemlerini (GIS) kullanma
 • Uzaktan Algılama: Havadan ve uydu görüntülerinden veri toplama ve yorumlama
 • Jeodezi: Dünyanın şeklini, yerçekimi alanını ve dönüşünü inceleme
 • Navigasyon: GPS gibi navigasyon sistemlerinin tasarımı ve bakımı

Harita Mühendisleri genellikle devlet kurumları, özel danışmanlık firmaları, inşaat şirketleri ve madencilik şirketleri için çalışırlar. Ayrıca haritalar ve mekansal veriler üretmesi ve kullanması gereken kamu hizmetleri, ulaşım departmanları ve diğer kuruluşlar için çalışabilirler.

Harita Mühendisliği Kariyer Seçenekleri

Harita Mühendisliği veya Geomatik Mühendisliği programlarından mezun olanlar genellikle çeşitli kariyer seçeneklerine sahiptir. Takip edebilecekleri ortak endüstrilerden ve rollerden bazıları şunlardır:

 • Ölçme ve haritalama: Mezunlar, verileri toplamak ve analiz etmek için GPS ve uzaktan algılama gibi teknolojileri kullanarak, haritacılar, harita teknisyenleri veya GIS uzmanları olarak çalışabilirler.
 • İnşaat Mühendisliği ve İnşaat: Mezunlar, yollar, binalar, köprüler ve diğer yapılar gibi altyapı projelerinin tasarlanması ve uygulanmasında yer alabilecekleri için inşaat mühendisliği firmalarında çalışabilirler. Ayrıca arazi geliştirme, kentsel ve bölgesel planlama ve arazi yönetimi ile ilgili olabilirler.
 • Doğal Kaynaklar ve Çevre: Kaynak arama ve yönetimi, arazi kullanım planlaması ve çevresel izleme ile ilgilenecekleri doğal kaynaklar ve çevre ajanslarında çalışabilirler.
 • Navigasyon ve Ulaşım: GPS ve GIS haritalama ve otonom araç navigasyonu için haritalama gibi navigasyon, ulaşım ve lojistik ile ilgili şirketlerde veya acentelerde de çalışabilirler.
 • Devlet Kurumları: Ulusal harita ajansları ve haritalar ve mekansal veriler üretmesi ve kullanması gereken diğer kamu kuruluşları gibi devlet kurumlarında çalışabilirler.

Fırsatların ve kariyer yollarının ülkeye ve mezunların sahip olduğu beceri ve deneyime göre değiştiğini belirtmekliyiz. Harita Mühendisleri ayrıca; harita mühendisliği, jeodezi veya GIScience gibi alanlarda lisansüstü eğitimi kariyerlerinde ilerleyebilirler.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’ın Nahçıvan şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir. 1923 yılında kurulmuştur ve Azerbaycan’ın en eski üniversitelerinden biridir. Mühendislik, tıp, hukuk, eğitim ve beşeri bilimler gibi alanlarda lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır. Üniversitenin ayrıca tarih, dilbilim ve bölgesel kalkınma gibi alanlara odaklanır. Bu sebeple, çeşitli araştırma merkezleri ve enstitüleri vardır. Üniversite, araştırma ve yeniliğe büyük önem verir. Bu nedenle öğrencilerini araştırma projelerine ve uluslararası akademik değişim programlarına katılmaya teşvik eder.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!