Diş Hekimliği

Diş hekimliği, diş ve diş eti sağlığı ile ilgili olarak insanların tedavi edilmelerini, önlenebilmelerini veya sağlıklı hale getirilmeler...

Diş Hekimliği

Bu alanda yapılan hekimlik, diş ve diş eti sağlığı ile ilgili olarak insanların tedavi edilmelerini sağlar. Diş hastalıklarının önlenebilmelerini veya sağlıklı hale getirilmelerini sağlamak amacıyla yürütülen bir tıbbi uygulamadır. Alandaki hekimler; diş ve diş eti hastalıklarını tanımlayıp tedavi edebilir, hastalıkları önleyebilir veya dişleri ve diş etlerini estetik olarak düzeltmek amacıyla çalışabilir. Lisans eğitiminde öğrenciler diş sağlığı, diş ve diş eti hastalıkları, diş eti cerrahisi, diş çekimi, dişleri onarmak, dişleri renklendirmek, dişleri boyamak, dişleri için protezler yapmak gibi konuları öğrenirler. Mezunlar hekimlik hizmeti vermek için lisans almış olurlar.

Lisans Eğitimi

Diş hekimliği lisans eğitimi, alanda bilgi ve beceriler kazandıran bir eğitim programıdır. Bu program öğrencilere diş ve diş eti sağlığı, diş ve diş eti hastalıkları, diş eti cerrahisi, diş çekimi, dişleri onarmak, dişleri renklendirmek, dişleri boyamak, dişleri için protezler yapmak gibi konular hakkında bilgi verir. Genellikle program 5 yıl sürer ve öğrencilere teorik ve pratik eğitim verir. Lisans eğitimi boyunca öğrenciler şu dersleri alırlar:

 1. Anatomi: diş ve diş eti sağlığı ile ilgili olarak insan vücudunun anatomik yapısını öğrenirler.
 2. Fizyoloji ve Farmakoloji: diş ve diş eti sağlığı ile ilgili olarak vücudun fizyolojik işlemleri ve ilaçların etkileri hakkında bilgi verir.
 3. Diş Sağlığı Bilimi: diş ve diş eti sağlığı ile ilgili olarak diş sağlığının önemi, diş sağlığını nasıl koruyabileceğimizi ve diş sağlığı ile ilgili olarak diş ve diş eti hastalıklarının tanımlanmasını öğrenirler.
 4. Diş Eti Cerrahisi: diş eti cerrahisi ve diş eti hastalıklarının tedavisi hakkında bilgi verir.
 5. Diş Çekimi: diş çekimi teknikleri ve diş çekimi sonrası bakım hakkında bilgi verir.
 6. Protezler: protezlerin yapımı, tasarımı ve uygulanması hakkında bilgi verir.
 7. Estetik Hekimliği:  dişlerin estetiğinin nasıl sağlanabileceği hakkında bilgi verir.
 8. Etik ve Hukuk: Hekimlik hizmetlerinin etik ve hukuki yönleri hakkında bilgi verir.

Mezunlar diş hekimliği hizmeti vermek için lisans almış olurlar. Lisans eğitimi sonrası, mezunlar çeşitli kliniklerde veya hastanelerde çalışabilirler. Ayrıca özel kliniklerde çalışabilirler veya kendi kliniklerini açabilirler.

Mezunlar için Kariyer Seçenekleri

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra mezunlar birçok farklı kariyer seçeneği arasından seçim yapabilirler. Aşağıda bazı popüler seçenekler verilmiştir:

 • Klinik Hekimliği: Mezunlar diş hekimliği hizmeti vermek için özel kliniklerde veya sağlık ocağındaki kliniklerde çalışabilirler.
 • Hastane Hekimliği: Mezunlar hastanelerde çalışabilir ve diş ve diş eti hastalıklarının tanımlanmasını ve tedavisini yapabilirler.
 • Araştırma ve Geliştirme: Mezunlar alanda araştırma ve geliştirme yapabilir ve yeni tedavi yöntemleri geliştirebilirler.
 • Eğitim: Mezunlar alanda eğitim veren üniversitelerde öğretim üyesi olarak çalışabilirler.
 • Regülasyon ve İdare: Mezunlar hizmetlerin regülasyonu ve idaresi alanında çalışabilirler. Hizmetlerin güvenli ve etkili kullanımını sağlamak için görev alabilirler.
 • Danışmanlık: Mezunlar alanda danışman olarak çalışabilirler. Diş hekimliği hizmeti sunan kurumların veya bireylerin diş sağlığını yürütmelerine yardımcı olabilirler.
 • İşletme: Mezunlar kendi diş hekimliği kliniklerini açabilirler veya diş hekimliği işletmelerini yönetebilirler.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’da yer alan bir üniversitedir. Üniversite, 1992 yılında kurulmuştur ve Nahçıvan şehir merkezinde yer almaktadır. Üniversite, birçok fakülteye sahiptir. Aralarında; Matematik ve Fizik, Biyoloji, Tıp, Sosyal Bilimler, İşletme, Mühendislik , Coğrafya gibi fakülteler yer almaktadır. Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’da eğitim almak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenek olabilir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!