Roma Dilleri

Nahçıvan Üniversitesi Roma dilleri bölümü ülkemizde saygın bir dil dilimci, tarihçi, araştırması olmanız için size eğitim kapılarını açacak üniversitedir.

Roma Dilleri Bölümü

Nahçıvan Üniversitesi Roma dilleri bölümü ülkemizde saygın bir dil bilimci, tarihçi, araştırması olmanız için size eğitim kapılarını açacak muhteşem bir okul ve bölüm. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri seçenekleri sunan bu bölümde, öğrenci olarak uzmanlaşacağınız mükemmel bir eğitim alacaksınız. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığımız ile bağlantıya geçin ve en kısa zamanda bu seçkin bölümde eğitim alma seçeneklerini inceleyin, kararınızı verin. Bölüm hakkında öğrencilerimizin bilmesi gereken önemli detaylar ve özellikler bulunmaktadır. Elbette Nahçıvan Üniversitesi de ülkenin en önemli üniversitelerinden biri olarak bölümleri ile öğrencilerimizi bekliyor.

Roma Dilleri

Roma dilleri, Hint Avrupa dil ailesinin bir üyesi olan dil sınıfıdır. Roma İmparatorluğu’nda konuşulan, aynı zamanda resmi olarak kullanılan Latince dilidir. Latince geçmiş yüzyılların en çok konuşulan diliydi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde de padişahlarımızın ve devlet erkanının hemen hepsi Latince bilirdi. Bu nedenle, tarih eğitimi almak ya da aldıkları eğitimin pekişmesini sağlamak isteyen öğrencilerin kesinlikle Latince bilmesi gerekir. Ülkemizde dünya genelinde başarıları ile adından söz ettiren tarih profesörlerinin ve tarih üzerinde çalışan araştırmacıların tamamı Latince bildikleri için bir adım öne çıkmaktadır. Çünkü önemli kaynakların ve tarihi eserlerin hemen hepsi Latince dilinde yazılmıştır. Gerek Avrupa tarihi, gerekse Osmanlı ve Türk tarihini donanımlı incelemek için kesinlikler Roma dilleri olan Latince dillerinin öğrenilmesi gerekmektedir.

Roma Dilleri Bölümü

Roma dilleri bölümü, öğrencilere son derece donanımlı şekilde, Klasik Latince ve Genel Latince eğitimi vermektedir. Klasik Latince Roma edebiyatında olan dil olup, genel Latince ise halk arasında kullanılan dildir. Nahçıvan Üniversitesi Roma dilleri bölümü lisans eğitimlerinde dört yıl öğrencilere eğitim vermektedir. Yüksek lisans eğitim seçenekleri de sizleri bekliyor. Dil eğitim fakültesinin en önemli bölümlerinden biridir. Dil bilimlerinin temeli Latince’dir. Bu nedenle, dil eğitimi alan, bu alanda kendini geliştiren gençlerimizin kesinlikle Roma dilleri eğitimi alması gerekmektedir. Turizm, tarih, arkeoloji, dil bilimleri gibi alanlarda kariyer yapmak isteyen gençlerimiz, sizi araştırmalarınızda bir değil birkaç adım önde kılacak bir avantaj elde etmek istiyorsanız, mutlaka Latince eğitimi almak için üniversite hakkında öğrenci danışmanlarımızla iletişim kurmalısınız.

Nahçıvan Üniversitesi

Nahçıvan Üniversitesi 100 hektarın üzerinde alanı olan kampusu ile öğrencilere gerek eğitim kalitesi açısından, gerekse sosyal yaşam açısından geniş olanaklar sunan bir kurumdur. Azerbaycan Nahçıvan’ın önemli ve köklü üniversitelerinden biridir. Ülke öğrencilerinin yoğun talep gösterdikleri bir kurum olmakla birlikte, öğrencilerimiz de bu kaliteli kurumda eğitim almaktan son derece memnundur. Uygun harç rakamları, 1.200 USD ile 2.000 USD arasında düzenlenmektedir. Akademik kadro ile eğitim kalitesinin pekişmesinde son derece önemlidir. Seçkin profesör ve doçent kadrosu ile öğrencilerin özenli eğitim aldıklarını belirtelim. Uluslararası anlamda geçerli diploma ve YÖK diploma denklik avantajları da öğrencilerimiz için önemli kazanımlar olmaktadır.

Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü

Latin dili ve edebiyatı, tarihin en eski uygarlıklarından biri olan Roma İmparatorluğu’na kadar uzanabilir. Bugün İtalya, Roma’da yaşayan topluluklara Latin toplulukları denir. Latince, bir zamanlar İtalyan yarımadasında konuşulan dildir ve merkezinde Roma ve çevresi vardır. Bazı topluluklar buna Rumen de diyor.

Bugün Latince herhangi bir devletin resmi dili veya topluluğun ana dili değildir. Bugün aktif, yaşayan bir dil değil.

“Latin” kelimesi edebiyatta, sanatta, müzikte, dilde vb. Artık eski Roma uygarlığının kültürü de dahil olmak üzere kültürel varlıkları içeren temel bir kavram olarak kabul edilmektedir.

Antik Romalılar’da Latince özel bir alfabeye dönüştürülmüştür. Latinler bu değiştirilmiş alfabeyi kullanarak tüm kültürel varlıklarını (dil, sanat, müzik, edebiyat vb.) korumuş ve günümüze taşımayı başarmışlardır.

Günümüzde Antik Roma’dan sonra mirasçıları dağılıp yaşamaya devam eden harabeler ve diğer toplulukları ifade eden Latin milleti adı verilen bir terim vardır. İtalya dışındaki bölgelerde yaşar ve geniş bir yayılış alanına sahiptir. Çoğu Güney Amerika’da bulunur. Bunlardan bazıları; Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Küba, Venezuela, Uruguay ve Bolivya. Bolivya bir Latin ülkesi olarak kabul edilse de, temel insanların çoğu yerli halkların torunlarıdır.

Bu ülkelere Latin ülkeleri denilse de dilleri Latince değildir. İspanyolca, İngilizce ve Portekizce konuşuyorlar. Bu nedenle Latin dili ve edebiyatını öğrenmenin en iyi yolu bu ülkelerde değil, akademik bir ortamda çalışmaktır.

Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü

Latin ve Latin edebiyatı, kültürü ve tarihi okumak ve bu alanda araştırma yapmak isteyen öğrencilere akademik eğitim vermek üzere tasarlanmış bir üniversite bölümüdür. Genel kariyer fırsatları da ağırlıklı olarak akademik alandadır.

Türkiye’de sadece üç üniversitede bu bölüm var. Latince bugün konuşulmayan ölü dillerden biri olarak kabul edilirken, pek çok literatürü anlamak ve sosyal bilim çalışmalarını incelemek bu dile dayanır. Antik, ortaçağ ve yeni çağ hakkında pek çok bilgi hala Latincedir. Tıpta ve Hıristiyanlıkta birçok vaaz vb. Dil alanında hala etkili olan dillerden biridir.

Eğitim süresi ve puan türü

Bölüm sadece DİL puanına göre işe alım yaptığı için DİL1 puanınız önemlidir. Bu dört yıllık bir lisans üniversite bölümüdür.

Bölüm Müfredatı

Çoğu kurs, antik Roma ve Yunan kültürleri hakkında veriler içerir. Bölümde alınması zorunlu derslerden bazıları;

Latince gramer
Latince uygulama
Roma Kültür Tarihi
Roma Siyasi Tarihi
latin edebiyatı tarihi
antik yunanca gramer
antik yunan egzersizleri
Roma mitolojisi
latincenin kökeni
Latince yazıtlar
yapılan işler vb.
Ayrıca yabancı dil kursları da var. Bunlar;

Almanca,
İngilizce,
Fransızca vb.
Seçmeli dersler de verilmektedir. Bu kurslardan herhangi birini seçebilirsiniz. Bazı seçmeli dersler şunlardır:

Antik Yunan Siyasi Tarihi
Yunan mitolojisi
tarihi coğrafya
antik yunan kültür tarihi
Antik Yunan Edebiyatı Tarihi
madeni para
Klasik Dilbilimde Konular
latin şiiri
eski yunancanın kökeni
Yunan Felsefesi vb.
Kariyer fırsatları
Öncelikle bu bölümde çift anadal veya yandal yapabilirsiniz. Erasmus gibi programlarla yurt dışında eğitim alabilirsiniz. Özel sektörde ve devlet kurumlarında iş bulabilirsiniz. Bölümden başarıyla mezun olduktan sonra Latince eserlerin tercümesi, tahlili ve yeni nesillere aktarılması önemli bir konu olmaya devam etmektedir. Bu nedenle bu alanlarda yürütülen akademik programlara katılabilirsiniz.

Bazı Alman liselerinde ve azınlık okullarında ders olarak Latince öğretilir. Bu okullarda Latince öğretmeni olarak çalışabilirsiniz. Ama şunu belirteyim. Öğretmen olmak için bir formasyon edinmeniz gerekir. Ayrıca, devlet eğitim bakanlığına bağlı devlete bağlı birimlerde ve okullarda öğretmenlik yapmak için KPSS almanız gerekir. Bu sınavdan yeterli tahsis puanı alabilmeniz ve atanabilmeniz gerekir.

İş bulabileceğiniz genel alanları şu şekilde sıralayabiliriz;

Alman Dili,
müze,
dosya,
kütüphane,
Tercüme şirketleri ve büroları,
Devlet Üniversitesi ve Temel Üniversite vb.
Lisansüstü dersler alabilir ve Üniversite’nin “Akademisyen”i olabilirsiniz. ALES sınavına girmeniz gerektiğini hatırlatmama izin verin. Bazı kolejler en az 80 ALES isterken, bazı kolejler mülakat ve dil sınavları da isteyebilir.

 

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!