Nahçıvan Devlet Üniversitesi Öğretim Görmüş Tanınmış Kişiler

Nahçıvan Devlet Üniversitesi (NDU), Azerbaycan'ın en eski devlet üniversitelerindendir. Mezunları arasında tanınmış kişiler vardır.

tanınmış kişiler

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Öğretim Görmüş Tanınmış Kişiler

Nahçıvan Devlet Üniversitesi (NDU), Azerbaycan’ın en eski devlet üniversitelerindendir. NDU, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti başkenti Nahçıvan’da yer almaktadır. Nahçıvan Devlet Üniversitesi her yıl Azerbaycan ve dünyanın her yerinden çok sayıda öğrenci kabul etmektedir. Dört fakültesi ve yirmi sekiz bölümü vardır. NDUnun ayrıca bir üniversite matbaası, kütüphanesi ve sanat galerisi vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nin elli eyaletinin tamamında yaşayan elli binin üzerinde nahcivan üniversitesi mezunu var. Mezunları arasında yer alan pek çok tanınmış kişi vardır. Bunlar arasında yer alan tanınmış kişiler hakkında hazırladığımız yazımızda, siz de tanınmış kişiler hakkında bilgi alabilirsiniz. Nahçıvan ve Azerbaycan için oldukça büyük bir öneme sahip olan bu kişiler gelecek nesiller için de önemli yol gösterici olacaktır.

Ulviyya Hamzayeva

Ulviyya Hamzayeva (d. 30 Nisan 1982), Azerbaycanlı siyasetçi ve ressam.

Hamzayeva, Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nden 2003 yılında mezun oldu. Nahçıvan’da Azerbaycan Soykırımı’na dikilen anıtın yazarıdır. Sanatta MA okudu ve şu anda doktora yapıyor.

Ulviyya, 2005 yılından itibaren Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nde sanat ve sanat tarihi dersleri vermektedir. 2008 yılında “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin Şerefli Sanatçısı” ünvanı ile ödüllendirilmiştir. 2009 yılında Cumhurbaşkanı tarafından “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Şerefli Sanatçısı” unvanı ile ödüllendirilmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti. Ulviyya Hamzayeva, Şubat 2011’de “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği”nin Başkanlığına seçilmiştir. 2013 yılından bu yana Dünya Sanat Akademisi “Yeni Çağ”ın gerçek üyesidir. Ulviyya Hamzayeva 2015 yılından beri Azerbaycan Cumhuriyeti Millet Meclisi Üyesidir. Eserleri yerel müzeler, özel ve kamu koleksiyonlarına aittir.

Cavid İsmayıl

Javid Ismayil (tam adı Javid Ajdar Ismayil; 1 Haziran 1972 doğumlu) Azerbaycanlı bir ekonomist ve avukat. İktisat Doktorası, “Uluslararası Çalışmalar-Uluslararası Dergi” Kurucusu, Halk Birliği “Turan Araştırma Merkezi” Başkan Yardımcısı.

Javid Ismayil, 1 Haziran 1972’de Nahçıvan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Şarur bölgesinin Çomakhtur köyünde doğdu. 1988 yılında liseden ayrıldı ve 1995 yılında Nahçıvan Devlet Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden birincilikle mezun oldu. 2014 yılında NSU Hukuk Fakültesini bitirmiş, 2018 yılında Uluslararası İlişkiler alanında üçüncü yüksek öğrenim diplomasını almıştır.

Javid Ismayil, genç yaşlarından itibaren Azerbaycan halkının SSCB imparatorluğuna karşı mücadelesine ve ulusal kurtuluş hareketine katıldı ve Nahçıvan’ı işgal etmeye çalışan Ermeni haydutlarına karşı verilen mücadelelerde gönüllü olarak aktif rol aldı.

1989 yılında 7 Ocak 1991’de SSCB’nin sınır hareketine ve sınırın yıkılmasına aktif olarak katılan bir genç olan Javid, az sayıda yoldaşıyla büyük çaba sarf ederek stratejik bölge tesislerini yok etmeyi başardı. Şu anda Azerbaycan-Türkiye sınırında yer alan ve en önemli sınır bölgesi olarak kabul edilen bölgenin Azerbaycan’a ait olmasına rağmen sınır idaresi eski Ermenistan SSC’de olmasına ve Moskova seferberlikte ısrar etmesine rağmen sınır mühendisliğinin dokunulmazlığını sağlamak için tüm gücüyle.

Genel olarak, bir genç olan Javid Ismayil, ulusal kurtuluş hareketi sırasında SSCB KGB tarafından üç kez sorguya çekildi, ayrıca Türkiye sınırının açılmasındaki faaliyeti nedeniyle de soruşturuldu. İmparatorluğun dikenli tellerinin halk tarafından yok edilmesi olayı, Moskova’da yayınlanan tüm Birlik gazetesi “Moskovskiye Novosti”nin birkaç nüshasında aydınlanmıştır.

Nahçıvan’ın tanınmış kişiler inden olan İsmayıl, Asker olup, evli ve üç çocuk babasıdır.

Javid Ismayil, Ermeni Taşnaklara karşı ağırlıklı olarak Şarur-Daralayaz yönünde savaşan bağımsız, partizan, Kızıl Tabur komutanlarından Tagi Ismailov’un torunu profesör Ajdar Ismailov’un oğludur.

Bilimsel aktivite

Javid Ismayil, 1996 yılından bu yana Devlet Teşkilatında kolluk statüsünde görev yapmakta, aynı zamanda okul yıllarından itibaren bilime olan büyük ilgisi onu bu yönde geliştirmeye yöneltmiştir. Böylece 1997-2000’de ANAS Ekonomi Enstitüsü’nde yüksek lisans öğrencisi oldu. 2000 yılında “Azerbaycan sanayisinde girişimciliğin oluşumu ve gelişimi üzerinde vergi sisteminin etkisi” konulu tezini savundu ve Ekonomi Felsefesi alanında doktora derecesi aldı.

İkinci görevi olarak çeşitli üniversitelerde İktisat Felsefe Doktoru olarak İktisat ve Hukuk dersleri verdi.

Javid Ismayil, merkezi Paris, Fransa’da bulunan süreli yayınlar için ISSN 2522-9451- Uluslararası Standart Seri Numarası sağlanan bağımsız bir uluslararası bilimsel dergi olan “Economic Research –International Journal”ın kurucusudur. Ayrıca Javid Ismayil, medyada daha çok imzaları, gazetecilik yazıları, öyküleri ve şiirleriyle tanınmaktadır.

Sosyal aktiviteler

Aynı zamanda Javid Ismayil, Azerbaycan’ın kamusal yaşamına yakından ve aktif olarak katılmaktadır. Türk halklarının zengin kültür ve kadim tarihini tanıtmak ve aralarındaki kültürel bağları geliştirmek, tarihi araştırmaların yürütülmesine destek olmak amacıyla kurulan halk birliği Turan Araştırma Merkezi’nin kurucularından ve Başkan Yardımcısıdır. Azerbaycan halkının milli-manevi ve tarihi değerlerinin korunması alanında aydınlatma çalışmaları yapmak ve Türk halkları arasındaki dayanışmayı ve tarihi bağları güçlendirmeyi teşvik etmek.

Vugar Abbasov

Vugar Abbasov (Azerice: Vüqar Abbasov Zakir oğlu; 12 Nisan 1974 doğumlu), Nahçıvan Yüksek Meclisi Üyesi (VI toplantı), Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Futbol Federasyonu Başkanı, Girişimciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Başkanı, Cahan Holding Başkanı.

Hayatı

Vugar Zakir oğlu Abbasov, 12 Nisan 1974’te Nahçıvan şehrinde doğdu. İlk eğitimine 1981 yılında Nahçıvan şehrinde 7 numaralı ortaokulda başladı ve 1991 yılında kırmızı sertifika ile mezun oldu. Aynı yıl Nahçıvan Devlet Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi ve 1996 yılında dereceyle mezun oldu. 1998-2001 yıllarında Nahçıvan Devlet Üniversitesi Hukuk ve İktisat Fakültesi’nde kırmızı diploma ile ödüllendirildi. Daha sonra 2001-2006 yıllarında üniversitenin Hukuk Bölümü Kırmızı Diplomasına layık görülmüştür. 2008 yılında ANAS İktisat Enstitüsü’nde doktora öğrencisi oldu ve 10’dan fazla bilimsel çalışması yurt dışında yayınlandı. 2016 yılında Bölgede Girişimciliğin Geliştirilmesi konulu bilimsel çalışmalarını savunarak İktisadi Bilimler Alanında Doktora unvanını aldı. 1995’ten beri Cahan Holding’in kurucusu ve başkanıdır.

Siyasi Faaliyet

Şubat 2020’de Yeni Azerbaycan Partisi adayı olarak Nahçıvan Yüksek Meclisi milletvekili seçildi. Oylama sonucunda Vugar Abbasov kendi seçim bölgesinden 3681 oy veya oyların yüzde 80,8’ini alarak 18 Ocak 2022 tarihinde Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Futbol Federasyonu’nun raporlama ve seçim toplantısında milletvekili seçildi. Vugar Abbasov, federasyon başkanlığına seçildi. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin eski Gençlik ve Spor Bakanı Azad Jabbarov’un yerini aldı.

 


Gördüğünüz gibi Nahçıvan Devlet Üniversitesinden mezun olan birçok kişi başarılı bireyler olmaya devam ediyor. Birçok nahcivan üniversitesi mezunu diplomat, siyasetçi, yazar, sanatçı ve oyuncu olarak çalışmaktadır. Bazı tanınmış kişiler mezunları arasında Mahir Çapan, Leyla Abdullayeva, Tahir Karagülbunun ve Natiq Badalov bulunmaktadır. Ek olarak, birçok NDU mezunu ünlü bilim adamları, yazarlar ve eğitimciler haline geldi. Yaratıcı çalışmalarıyla dünyada büyük etki yarattılar.

Nahcivan devlet üniversitesi mezunları, Azerbaycan’ın ve tüm dünyanın sanat ve kültürüne ölçülemez katkılarda bulundular. Sıkı çalışmaları ve gayretli eğitim arayışları sayesinde ülkelerinin ve bölgelerinin kalkınmasına başarılı bir şekilde katkıda bulundular. Bu nedenle, bu saygın kurumun mezunlarının çalışkanlıklarının ve yeteneklerinin hem kurumlar hem de bireyler tarafından takdir edilmesi adildir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi (NDU), Azerbaycan Cumhuriyeti’nin önde gelen üniversitelerinden biridir. İlk olarak 1960 yılında kurulmuş ve son elli yılda milyonlarca iyi eğitimli işçiye ve profesyonele yardımcı olmuştur. NDSU ayrıca çok sayıda bölümü ve kursu olan mükemmel bir üniversitedir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nin (NDU) açılışı 22 Ağustos 1959’da Sovyet liderinin fermanı sonucunda olmuştur. Nikita Kruşçev. O zamanlar NDU, büyük bir araştırma üniversitesi ve eğitim, bilim ve kültür merkeziydi. NDU, cumhuriyetin en eski üniversitelerinden biridir ve şu anda ülkenin her yerinde meslek sahibi olan milyonlarca öğrenciyi mezun etmiştir. Zamanla, NDU eski Sovyetler Birliği’nin tamamındaki en iyi üniversitelerden biri haline geldi.

NDU, öğrencilerine çeşitli alanlarda mükemmel eğitim sunar. Tüm bölümler, yüksek kaliteleri ve geniş kayıt sayıları nedeniyle saygındır. Buna ek olarak, Nahçıvan öğrencileri akademi konusunda bilgilidir ve mükemmel bir akademik sicile sahiptir. Ayrıca, NDU her öğretim üyesi son derece kalifiyedir ve zamanlarını hevesle öğretmeye ayırır. Birçok Nahçıvan mezunu akademi, devlet, askerlik, kültür ve daha birçok alanda yıldız kariyerlere devam ediyor. Hatta bazı Nahçıvanlılar Olimpiyatlarda Azerbaycan’ı temsil ettiler!

Nahçıvan’ın en iyi üniversiteleri ülkenin dört bir yanından yetenekli öğrencileri kendine çekiyor. Tüm Nahçıvanlı öğrenciler büyük bir hırsla derslerine adarlar ve akademik olarak başarılı olurlar. Birçoğu profesör olmaya devam ediyor ve cumhuriyet çapında akademik hünerleriyle ün kazanıyor. Burası küçük bir ülke olmasına rağmen, en yüksek eğitim kurumu hem yurt içinde hem de yurt dışında adından söz ettirmiştir.

Nahçlık (Mher) Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir; eski Avrupa mimarisinin ve gelenek açısından zengin kültürlerin büyüleyici bir karışımına sahiptir. Ayrıca yüzlerce yıl öncesine dayanan Hezen Grand Cadde Opera Binası gibi birçok tarihi mekana sahiptir. Nahçıvanlılar ‘Çiçek Açan Çiçek’ lakaplarını taktıkları güzel şehirleriyle büyük gurur duyuyorlar. Ayrıca her yıl uluslararası tanınırlığı olan ‘Mher Festivali’ gibi bazı ciddi festivaller düzenliyorlar.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi (NDU), Azerbaycan’ın en önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Yüksek standartları ve eğitimci olarak lekesiz sicili nedeniyle Azerbaycan’ın her yerinden yetenekli öğrencileri kendine çekmektedir. Nahçıvan üniversitelerindeki, özellikle de NDU’daki mükemmel akademisyenler sayesinde öğrenciler her kariyerde başarılı olabilir!

Sık Sorulan Sorular – SSS

Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nden mezun tanınmış kişiler var mı?

Nahçıvan Devlet Üniversitesinden mezun olan Azerbaycan ve dünyada tanınmış pek çok kişi vardır.

Nahçıvan’den mezun meşhur kişiler ne iş yaparlar?

Pek çok farklı alanda tanınmış mezunlar vardır; siyaset, sanat, ekonomi ve akademi gibi pek çok alanda önemli çalışmalar yapmışlardır.

Ulviyya Hamzayeva kimdir? Nereden mezun?

Azerbaycanlı siyasetçi ve ressam olan Hamzayeva, NDU’da sanat eğitimi alarak 2003’te mezun olmuştur.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!