Dünya Sıralaması Ve Yatay Geçiş

Nahçıvan Devlet Üniversitesi (NDU) dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Dünya Sıralaması Ve Yatay Geçiş hakkında...

Dünya Sıralaması Ve Yatay Geçiş

Dünya Sıralaması ve Yatay Geçiş

Nahçıvan üniversitesine ait Dünya Sıralaması ve Yatay Geçiş bilgisine sizler için hazırladığımız yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Dünya Sıralaması

Nahçıvan Devlet Üniversitesi (NDU) dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Azerbaycan Cumhuriyeti’ndeki dokuz devlet üniversitesinden biridir ve Nahçıvan Özerk Bölgesinde yer alır. Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nin sloganı ‘cesur birliktelik’tir ve çevresi için bir yüksek öğrenim, araştırma ve yenilik merkezidir. Yedi fakültesi, yirmi beş bölümü, tıp fakültesi ve hastanesi, sekiz bin kitaplık kütüphanesi ve dergi platformu vardır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Kafkasya bölgesinin en popüler üniversitelerinden biridir. QS World University Rankings tarafından dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında yer almamaktadır. Ancak bununla birlikte Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’dan üniversite kalite kontrol komisyonu tarafından Orta Asya’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. NDU’nun ana binası ‘Bilgi Sarayı’ olarak bilinir. Bu saray, Azerbaycan’da yüzlerce yıllık yüksek öğrenimin şahididir.

Nahçivan Devlet Üniversitesi’nin uluslararası düzeyde değerli varlıkları ve tanınmaları vardır. 40 binden fazla öğrencisi ile ülkenin en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversitenin ‘Bilgi Sarayı’ olarak bilinen ana binası, Azerbaycan’da yüzlerce yıllık yüksek öğretimin tanıklığını yapıyor. Başkent Bakü’de Karalaçin Dağı’nda bulunur ve yedi akademik bina ile iki sağlık kompleksinden oluşur.

NDSU, hem Azerbaycan vatandaşlarına hem de diğer ülkelerden gelen sakinlere yüksek kaliteli eğitim sunarak ulusal entegrasyonu teşvik eder. Yedi fakültesi, yirmi beş anabilim dalı, bir tıp fakültesi ve hastanesi, sekiz bin kitaplık bir kütüphanesi ve dergi platformu vardır. Üniversite, AKTS puanları üzerinden lisans düzeyinde dokuz, yüksek lisans düzeyinde ise elli program sunmaktadır. Her öğrencinin eğitim amaçlarına ve yeteneklerine uygun bir program bulma fırsatı vardır.

Her yıl yaklaşık otuz bin yeni öğrenci Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne katılmak için başvurur. Aday öğrenciler, akademik yeteneklerini, zihinsel hazırlıklarını, fiziksel uygunluklarını ve yaşam becerilerini değerlendiren bir giriş sınavına katılmalıdır. Bu sınavı geçtikten sonra, aday öğrenciler Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne başvurma nedenlerini içeren bir makale yazmak zorundadır. Bu sınavı geçenler üniversite derslerine kabul edilirler ve eğitimlerini tamamladıktan sonra bir derece ile ödüllendirilirler.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’ın en eski üniversitelerinden biri olma mirasından dolayı birçok avantaja sahiptir. Sloganı, ulusal bütünleşmeye katkıda bulunma niyetini uygun bir şekilde ifade eder; ancak uluslararası sıralamaları da bu görevdeki başarısını kanıtlamaktadır. Mezunları, mükemmel eğitim standartları ve müfredat dışı programları nedeniyle Azerbaycan’ın yanı sıra eski Sovyetler Birliği’nin diğer bölgelerinde aranmaktadır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Yatay Geçiş

Yatay Geçiş

Eğitimde “yatay geçişi”, halihazırda tamamlanmış dersler için kredi kaybetmeden bir yüksek öğretim kurumundan diğerine geçiş sürecini ifade eder. Bu süreç bazen “eklemleme” olarak da adlandırılır. Kredileri bir kurumdan diğerine transfer etmek için, alan kurumun genellikle kendi derslerine eşdeğer olup olmadığını ve derece gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için gönderen kurumda tamamlanan kursu değerlendirmesi gerekir. Kredi transferi için özel süreç, ilgili kurumlara ve bulundukları ülkeye bağlı olarak değişebilir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Politikası

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’ın en eski üniversitelerinden biridir. 1945 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Zekiyya Maevski’nin fermanı ile kurulmuştur. Bir yıl sonra Nahçıvan Devlet Üniversitesi dokuz bölüm ve iki fakülte ile akademik faaliyetlerine başlamıştır. 1950’lerde Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne yedi fakülte daha eklendi. Her fakültede kütüphane, bilgisayar laboratuvarı, dil laboratuvarı ve mezuniyet törenlerinin düzenlendiği oditoryum bulunmaktadır. Bütün bunlar Azerbaycan’ın her yerinden gelen öğrencilere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Her şeyden önce, Nahchivan Devlet Üniversitesi veya Rusça’daki adıyla Nahchivansky Universytet, ülkedeki diğer tüm üniversiteleri yöneten üniversitedir. Çünkü öğretim kadrosu aracılığıyla diğer üniversitelerle doğrudan bağlantısı olan tek üniversitedir. Bu bağlantı sayesinde Nahçıvan Devlet Üniversitesi, diğer üniversitelerden kendi üniversitelerine öğrenci transfer etmektedir. Ayrıca kendi bünyesinde çalışmak üzere diğer üniversitelerden öğretmen transferleri de yapmaktadır. Bu doğrudan bağlantı, Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nin diğer üniversiteler ve toplum arasında bir köprü görevi görmesini sağlar.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nin öğrencilerin diğer üniversitelere girmesine yardımcı olmasının bir başka yolu da, öğrencilerin kendi öğretmen kolejlerinde ders almalarına izin vermesidir. Bu, özellikle doktora veya yüksek lisans derecesi gibi daha yüksek bir dereceye doğru ders almakla ilgilenen öğrenciler için yararlıdır. Ayrıca, bir kişi lisans veya yüksek lisans derecesi gibi bir orta derece için ders almakla ilgileniyorsa, Nahçıvan Devlet Üniversitesi de bu seçeneğe sahiptir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi ayrıca yerel kolejlerle doğrudan çalışır ve bu kurumlarda ders verir. kendi adı altında. Ayrıca Nahçıvan’da üniversite tarafından sözleşmeli olarak işletilen bazı yeni yerel kolejler bulunmaktadır. Bir kişi böyle bir kolejdeki derslere katılmak isterse, ebeveynleri, yerel kolejindeki kabul ofisine başvurmak yerine onu doğrudan Nahçıvan Devlet Üniversitesinden kendi kolejlerine transfer edebilir. Nakhthivansky Universytet’ten yerel koleje geçiş yapılırken yerel kolejde herhangi bir evrak veya başvuru gerekmediğinden bu, ilgili herkes için zamandan ve evrak işlerinden tasarruf sağlar.

Diğer üniversitelerle çalışarak ve öğrencilerin istedikleri derslere girmelerine yardımcı olarak, Nahchivan State University bireylerin eğitim hedeflerine ulaşmaları çok daha kolaydır. Öğretmen eğitimi ile ilgilenen kişiler için, yerel kolejlerindeki kabul ofisine doğrudan başvurmak yerine, yerel kolejleriyle sözleşmeli olarak Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nde ders almaları da kolaydır. Katılan herkes, Nahçıvan Devlet Üniversitesi aracılığıyla bu kolay süreçten geçerken zamandan ve emekten tasarruf ediyor!

Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne Yatay Geçiş

Başka bir yükseköğretim kurumundan Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne yatay geçiş yapmak istiyorsanız, eklemlenme olarak da bilinen yatay geçiş sürecini takip etmeniz gerekecektir. Mevcut kurumunuzdan Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne kredi aktarmak için, üniversitenin kendi derslerinize eşdeğer olup olmadığını ve derece gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için ders çalışmalarınızı değerlendirmesi gerekecektir.

Süreci başlatmak için Nahçıvan Devlet Üniversitesi ile iletişime geçmeli ve transfer kredilerini kabul etme politikalarını ve prosedürlerini sormalısınız. Kredilerinizin değerlendirilmesi için üniversiteye transkript ve diğer belgeleri sağlamanız gerekebilir. Değerlendirmenin tamamlanması biraz zaman alabileceğinden, süreci olabildiğince erken başlatmak iyi bir fikirdir. Dünya Sıralaması ve Yatay Geçiş hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler Eurostar ile iletişime geçebilirler.

Sık Sorulan Sorular

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, QS World University Rankings’de yer alır mı?

Hayır yer almaz ancak Azerbaycan’ın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olduğu kabul edilir.

Yatay geçiş nedir?

Eğitimde yatay geçiş, halihazırda tamamlanmış dersler için kredi kaybetmeden bir yüksek öğretim kurumundan diğerine geçiş sürecini ifade eder.

Nahçıvan Devlet Üniversitesinden yatay geçiş yapılır mı?

Evet yapılabilir ancak belli şartları sağlamanız gerekmektedir.

 

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!