Nahçıvan Devlet Üniversitesi Denklik

Denklik Bir kurumda tamamlanan kursun başka bir kurumda verilen kursa eşdeğer olup olmadığını belirlemek için, alan kurum tipik olarak "de...

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Denklik

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Denklik

Denklik

Bir kurumda tamamlanan kursun başka bir kurumda verilen kursa eşdeğer olup olmadığını belirlemek için, alan kurum tipik olarak “ders eklemleme” adı verilen bir süreç yürütür. Bu süreç, içerik ve titizlik açısından eşdeğer olup olmadıklarını belirlemek için ders tanımlarının, öğrenme çıktılarının ve söz konusu derslerle ilgili diğer bilgilerin karşılaştırılmasını içerir. Alıcı kurum, dersin eşdeğer olduğunu belirlerse, bir derece programına yönelik kredileri kabul edebilir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne başka bir kurumdan kredi transfer etmekle ilgileniyorsanız, üniversitenin Türkiye Temsilciliği ile iletişime geçerek kredi transferini kabul etme politikalarını ve prosedürlerini sormalısınız. Ders artikülasyon süreci ve kredilerinizin değerlendirilmesi için yapmanız gerekenler hakkında size daha fazla bilgi verebileceklerdir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Denkliği

Denklik işlemleri, Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılır. Transfer kredilerini değerlendirme ve ders denkliğini belirleme süreci bir kurumdan diğerine farklılık gösterebilir, bu nedenle özel politika ve prosedürlerini sormak için doğrudan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçmek en iyisidir.

Genel olarak, yüksek öğretim kurumları transfer kredilerini değerlendirirken ders tanımları, öğrenme çıktıları ve söz konusu derslerle ilgili diğer bilgiler dahil olmak üzere bir dizi faktörü göz önünde bulundurabilir. Ayrıca, gönderen kurumun akreditasyonu ve itibarının yanı sıra kurs çalışmasının alan kurumdaki derece programıyla ilgisini de göz önünde bulundurabilirler. Transkriptler ve ders açıklamaları da dahil olmak üzere transfer kredisi değerlendirmesi talep ederken üniversiteye, bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olmak için mümkün olduğunca fazla bilgi sağlamak iyi bir fikirdir.


Başka bir kurumda tamamlanan kurs için kredi almak için, genellikle kurs çalışmasının geçiş yaptığınız kurum tarafından değerlendirilmesi gerekir. “Ders eklemleme” olarak bilinen bu süreç, içerik ve titizlik açısından eşdeğer olup olmadıklarını belirlemek için söz konusu derslerle ilgili ders tanımlarının, öğrenme çıktılarının ve diğer ilgili bilgilerin karşılaştırılmasını içerir. Alıcı kurum, dersin eşdeğer olduğunu belirlerse, bir derece programına yönelik kredileri kabul edebilir.

Aktarılan ders için kredi almanın özel gereksinimleri bir kurumdan diğerine değişebilir. Bununla birlikte, genel olarak, aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekebilir:

Akredite bir kuruma gidin: Gönderen kurum tanınmış bir akreditasyon kurumu tarafından akredite edilmelidir.
Dersi geçer notla tamamlayın: Kredi alabilmek için genellikle dersten “C” veya daha yüksek bir not almanız gerekir.
Herhangi bir ön koşulu karşılayın: Alıcı kurum, belirli kurslara kayıt olabilmeniz için önce tamamlanması gereken ön koşullara sahip olabilir.
Transkriptleri ve ders açıklamalarını sağlayın: Kursunuzun değerlendirilmesi için genellikle transkriptleri ve ders açıklamalarını alıcı kuruma sağlamanız gerekir.
Alıcı kurumla doğrudan iletişime geçmek ve transfer kredilerini değerlendirmeye yönelik özel politikaları ve prosedürleri hakkında bilgi almak iyi bir fikirdir. Süreç ve kredilerinizin değerlendirilmesi için yapmanız gerekenler hakkında size daha fazla bilgi verebileceklerdir.


Sık Sorulan Sorular

Nahçıvan Devlet Üniversitesi denkliği var mı?

Eve, üniversite YÖK tarafından tanındığı için denklik sağlanmaktadır Üstelik, ÖSYM tercih listesinde yer almaktadır.

Denliği hangi kurum verir?

Denklik işlemleri YÖK’ün inisiyatifindedir. YÖK’ün belirlediği şartları sağlanmayan eğitimler ve öğrenciler için denklik sağlanmaz.

Denklikte nelere dikkat edilir?

Transkiptinizde aldığınız dersler, derslerden aldığınız not derecesi, eğitim aldığınız kurum, derslere ve okula devam, okulun ülkenizde tanınırlığı gibi konular dikkate alınır.

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 2]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!